Komentarze
Galeria
Król Lew
To moja pierwsza poważniejsza próba stackowania i obróbki, więc bijcie śmiało, ale nie za mocno, żebym o własnych siłach mógł podjąć kolejne próby : D Lew zaś śmiało może aspirować do miana królewskiego gwiazdozbioru, zwłaszcza w Międzynarodowym Roku Astronomii. W kadrze - oprócz widocznych na pierwszy rzut oka Saturna i Regulusa - złapały się m.in. planetoida Ceres oraz gwiazda HD 102272, wokół której toruńscy astronomowie odkryli aż dwie planety typu jowiszowego. Warto pamiętać, że nazwę Regulusowi nadał sam Mikołaj Kopernik, więc Lew to także trochę nasz, polski gwiazdozbiór ; ) Przy okazji - wielkie dzięki dla Grzegorza Pająka za pomocną dłoń i cierpliwe rady pod adresem nowicjusza. Ukłony czapką do ziemi : )
6.00
Aktualna ocena:
Oddanych głosów: 28
Oddanych głosów: 28
Zamknięto już głosowanie na to zdjęcie
Komentarzy: | 11 |
W ulubionych: | 0 |
Wyświetleń: | 8070 |
Komentarze do zdjęcia
ode mnie 7:) podobają mi się ramiona gwiazd fajnie to wygląda:)
Nie powiem, ale szczęka mi opadła, jak zobaczyłem, że na zdjęciu widać bardzo dobrze Tryplet Lwa :-) Ode mnie 7, właśnie za to tio ;-)
Piotrze, dziękuję za pożyteczne wskazówki. A dla Maćka (Wessela) mam dobrą wiadomość: wszystko OK : ) Zdarzało nam się już spierać na AE, ale merytoryczna dyskusja jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Powodzenia!
Jest Piotrze trochę mniej inwazyjny sposób na ukazanie kolorów jasnych gwiazd na zdjęciu. Musisz w dowolnym programie operującym na warstwach skopiować warstwę podstawową i rozmyć jakimś filtrem. Tak przygotowaną warstwę, za pomocą krzywych lub modyfikacji histogramu, pozbawiasz mniejszych gwiazdek. Następnie łączysz dwie warstwy za pomocą mnożenia. Regulując stopniem mieszania tych warstw ustalasz wielkość powstającego delikatnego halo wokół gwiazd. W ten sposób kolory są bardziej widoczne. Do obiektów DS ta metoda jest mało etyczna, ale przy ale przy gwiazdozbiorach może być.
No cóż, z tymi spajkami to jest tak że niektórzy uznają astrofotografię za fotografię odtwarzającą i sztuczne jej upiększanie za zbędne. De gustibus non disputandum est. Mnie się podobają :). Nie odbieraj proszę personalnie Piotrze mojego zdumienia oceną 9. To jest po prostu element dłuższej dyskusji na AE i innych forach astrofoto na temat sposobu oceniania naszych prac. Po prostu ta 9 idealnie wstrzeliła się w jej środek :):): Pozdrawiam serdecznie.Maciek.
Treść komentarza...
No to po kolei... Przeczuwałem, że spajki podziałają jak ostrogi do dyskusji ; ) W istocie - chodziło mi o uzyskanie nieco "artystycznego" efektu. Chciałem wyraźniej ukazać kształt konstelacji oraz okazalej wydobyć w ten sposób kolory gwiazd, stąd pomysł z zastosowaniem filtra na obiektywie. Barw jednak nie domalowywałem ani na jotę; było tylko troszkę pracy na kanałach RGB dla wyrównania linii histogramu plus saturacja (tutaj - owszem - miałem wątpliwości, czy nie zbyt mocno posłodziłem ; ) Co do 9-tki w ocenie - mile łechce moją próżność, ale zgadzam się, że jest niezasłużenie wysoka. Uwielbiam zabawy w astroart, jednak "genialne" dzieła dopiero przede mną ; D Mam w zanadrzu jeszcze kilka "spajkowych" kadrów i nie zawaham się ich użyć : ))) O ile okaże się, że nadają się do publicznej prezentacji... ; ) A poważniej - postanowiłem umieścić tego Lwa na AE trochę "testowo", aby poznać Wasze opinie i odczucia, stąd cieszę się, że piszecie i proszę o kolejne uwagi. Sam mam poczucie, że materiału do obróbki mogłoby być więcej, tło nie jest idealne i gwiazdy "lecą" w narożnikach (koma w tej stałce jest zaiste kometarna, ale to całkiem wdzięczne szkło i - jak dla mnie - drzemią w nim spore możliwości). Pozdrawiam wszystkich!
Coś ostatnio koledzy wpadają ze skrajności w skrajność... 5. Fotka byłaby ładniejsza gdyby nie sztuczne spajki, ale ideę rozumiem...
To chyba jakiś żart?
7 za zdjęcie + 1 za bardzo ciekawy opis + 1 pomysł/pracę/ = 9 :) Czekam na następne
Lubię fotki całych gwiazdozbiorów, mają swój urok. Piotrze, te sztuczne spajki to nie w astrofoto:)- sam dostałem za to po głowie od kolegów kiedyś:):):). No i kolorki- coś tam przekombinowałeś- wyglądają na domalowane :). Jak na taką optykę sama definicja obrazu całkiem nieźle wygląda. Pozdrawiam. Ode mnie 5.