Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Orion

Autorem zdjęcia jest Dyoda
Dodaj do ulubionych: autora zdjęcie
Gwiazdozbiór-Orion zgłoś naruszenie zasad

Kadr po bardzo odważnej obróbce w stylu "a co będzie jak zrobię tak" a do tego łysy mocno przeszkadzał i lekka mgła. Jest to moja pierwsza fotka z montażu którą pokazuję tutaj, więc nie rozdeptujcie mojej ambicji już na starcie.



Data wykonania zdjęcia:2009-02-02
Miejsce wykonania zdjęcia:Okolice Tczewa
Obiekt:Gwiazdozbiór-Orion   znajdź inne zdjęcia Gwiazdozbiór-Orion
Teleskop:ZUIKO DIGITAL 12-60 / 2,8-4 SWD   znajdź wykonane teleskopem: ZUIKO DIGITAL 12-60 / 2,8-4 SWD
Detektor:Olympus E-300   znajdź wykonane detektorem: Olympus E-300
Montaż:EQ-5   znajdź wykonane montażem: EQ-5
Espozycja:1 x 30 / 800 (ilość x czas/iso)
Światłosiła:f/2,8
Ogniskowa:12 mm
3.03 Aktualna ocena:
Oddanych głosów: 30
Zamknięto już głosowanie na to zdjęcie
Komentarzy:4
W ulubionych:0
Wyświetleń:6627

Komentarze do zdjęcia



Najlepiej zwiększyć czułość aparatu do maksymalnej i wykonywać zdjęcie w granicach 3-5 sekund w zależności od jasności gwiazdki. Ostrość ustawiamy na podstawie widoku gwiazd, więc takie czasy przy maksymalnej czułości pozwolą na zarejestrowanie się jakiś gwiazdek. Naświetleń nie należy wykonywać zbyt długich ponieważ po pierwsze szkoda czasu, a po drugie przy czasach dłuższych, dla przeciętnych montaży, może pokazywać się już błąd okresowy lub dryft, który spowoduje rozjechanie się gwiazdki i nie będziesz wtedy wiedzieć, czy to wina braku ostrość czy nie. Ważne jest też to aby gwiazdka na której ostrzymy była w miarę w środku kadru a to ze względu na optykę... Ostrość ustawiamy poprzez delikatne przesuwanie wyciągiem w jedną, lub w drugą stronę. Potem wykonujemy zdjęcie próbne i na maksymalnym powiększeniu na monitorku aparatu patrzymy na efekt - czyli po prostu na wielkość kropki. Im mniejsza tym lepsza ostrość. Poprzez delikatne dotknięcia pokrętła od wyciągu, ustalamy w końcu właściwą ostrość i wtedy warto zablokować wyciąg śrubą dociskową i jeszcze raz sprawdzić ostrość poprzez wykonanie kolejnej fotki próbnej. Jeżeli wszystko jest ok możemy robić foty. Pamiętaj tylko jeszcze jedno w sprawie ostrości - kiedy podczas nocy temperatura powietrza zmieni się o około 5 stopni i więcej, możesz być pewny, że ostrość należy skorygować i poprawić na nowo. Pozdrawiam

emde 2009-02-12, 18:24 zgłoś naruszenie zasad

emde zdradź mi proszę jedno jaką masz technikę ustawiania ostrości w lustrzance bo na forum każdy mówi coś innego a twoje fotki są po prostu świetne.

Dyoda 2009-02-12, 15:54 zgłoś naruszenie zasad

Moje pierwsze foty były o wiele gorsze :-)

emde 2009-02-08, 20:51 zgłoś naruszenie zasad

Nawet przykre oceny nie służą "rozdeptywaniu ambicji", ale wyciągnięciu wniosków. Mają skutkować większym zaangażowaniem podczas kolejnych zdjęć, przeszukiwaniem sieci w celu znalezienia optymalnych turtoriali. Często początki są trudne, ale warto je przebrnąć. Powodzenia.

Bartosz 2009-02-08, 19:09 zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz