Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Wydarzenia

Strona główna   »   Archiwum   »   News

Film dokumentalny o astronomii w Polsce!

2008-03-09, 23:03
Astroexpo.pl podaje za kolegami z Łodzi, że szykuję się produkcja filmu dokumentalnego poświęconego astronomii w Polsce. Więcej informacji w tekście autorskim poniżej:

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

W tym samym roku mija też 20 lat od otwarcia Polski w tym astronomii zawodowej i miłośniczej na nowe wyzwania – jak dla wszystkich tak i dla astronomii rok 1989 był przełomem.

W związku z tym Studio Produkcji Filmowej i Telewizyjnej CERES oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Łodzi – mieście filmu – podjęły działania zmierzające do wyprodukowania filmu dokumentalnego o astronomii w Polsce.
Scenariusz filmu przechodzi ciągłe zmiany i tak naprawdę jego koncepcja jest ciągle modulowana napotykanymi propozycjami i nowymi faktami jakie podczas dokumentacji tematu się pojawiają.

Ideą jaka towarzyszy produkcji jest by film ten trafił do jak największej ilości odbiorców i był promocją środowiska astronomów ale również miłośników astronomii i astronomów amatorów.

Produkcja filmu odbędzie się na przestrzeni od kwietnia do listopada 2008. Postprodukcja powinna zamknąć się w terminie grudzień 2008 – styczeń 2009. Premiera filmu oraz dalsza dystrybucja ma odbyć się na przestrzeni całego roku 2009 i później.

Aktualnie nad filmem pracę podjęli:
- Paweł Maksym – pomysłodawca projektu, reżyseria, redakcja i zdjęcia
- Borkowski Tomasz – światło, zdjęcia
- Krzysztof Chmielewski – zdjęcia, redakcja
- Wojtek Plawgo – dokumentacja
- Aleksandra Wojcieszczakowsk – prawa autorskie
- Vadim Kormiłow – Kierownik produkcji

Jak widać na razie mała ekipa, ale wiele w niej zapału oraz na szczęście wokół niej duża ilość pozytywnie nastawionych i pomocnych osób.

Produkcja wymaga zaangażowania jeszcze sporej grupy ludzi. Na obecnym etapie jedynie osoba zajmująca się prawami autorskimi dostaje za swoją pracę wynagrodzenie.
Poszukujemy wsparcia ze środowiska astronomicznego w postaci zarówno merytorycznej jak i finansowej.
Ważny jest kontakt z osobami, które mają coś ciekawego do pokazania – może kryje się u nas w kraju nieznana astronomiczna inicjatywa, jakieś projekty nie wychodzą poza obręb kilku komputerów a są rewolucyjne – prosimy – piszcie do nas o swoich spostrzeżeniach i pomysłach.
Inną formą pomocy jest ta bez której film by nie mógł powstać. Chodzi tu oczywiście o sprzęt i pieniądze.
Obecnie idealnie domknięty budżet nie istnieje a to ze względu na jeszcze domykany scenariusz. Jednak w obecnej chwili wiadomo, że produkcja ta pociąga za sobą koszta w wysokości między 35 a 40 tysięcy PLN. Nie wliczono tu kosztów osobowych, ale zakładamy, że większość ekipy pobierać będzie jedynie za dni zdjęciowe.
W wymienione wyżej kwoty wchodzą między innymi:
- światło (wypożyczenie)
- zestawy dźwiękowe (wypożyczenie)
- transport
- koszta ZAIKS
- diety wg stawek uznaniowych
- koszt udźwiękowienia
- koszt ubezpieczenia sprzętu powierzonego
- koszt noclegów
- koszta inne (baterie, kasety, inne nie przewidziane – nie więcej niż 10% całości)

Pomysłodawca filmu na dzień dzisiejszy zaangażował w jego produkcję ok. 10 000 PLN. Reszta kosztów, by film został zrealizowany zgodnie z założeniami musi zostać pokryta przez sponsorów. Nie muszą być to koniecznie pieniądze w gotówce. Jeśli ktoś zdecyduje się pomóc w produkcji filmu np. poprzez wynajęcie zestawu mikroportów, oświetlenia czy np. jazdy kamerowej to będzie to wielka pomoc. Inną sprawą są koszta wykopiowania. Tych kosztów jak to się zwykle bywa nie uwzględnia powyższe zestawienie. Ciężko nam oceniać je na tym etapie. Oczywiście w grę wchodzi akcja typu: nasz film w każdej szkole itp. . Na razie jednak ze względu na do iż projekt jest pozbawiony budżetu nie myślimy o takich kosztach. Studio CERES dysponuje sprzętem własnym umożliwiającym zrealizowanie planu minimum – jednak efekt końcowy pewnie nie będzie zadowalający. Być może problemy finansowe znikną bo prowadzone są dość zaawansowane rozmowy z nadawcą telewizyjnym, który wyraził chęć zakupu takiego filmu bądź serii filmów. Wtedy problem znika, na taką deklarację o sprzedaży można dostać kredyt.

Prosimy wszystkich przedstawicieli świata nauki – zarówno zawodowców jak i amatorów i miłośników astronomii by udzielali wszelkiej pomocy w produkcji filmu. Chodzi tu przede wszystkim o pomoc w postaci zaangażowania realizacyjnego czyli np. wyrażanie zgody na zdjęcia podczas zlotów, wykładów, imprez oraz w życiu prywatnym bo jak każdy porządny dokument i ten musi mieć bohatera, narratora – który będzie nas przez niego prowadził (wybór ciągle nie dokonany!!!). Każda pomoc się przyda (dźwiękowiec jako towar deficytowy pilnie poszukiwany).

Pozdrawiamy,

w imieniu ekipy - Paweł Maksym